Dolar enflasyon etkisinde sert hareketleniyor

Dolardaki denge arayışı yeni haftada da etkisini sürdürüyor. Son iki haftadır karışık seyir sergileyen dolar kuru bugün yukarı yönlü bir hareketlilik sergiliyor.

Dolar kuru sabah 08.45’te 32,34 seviyesinde bulunuyor. Kur, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 32,20 seviyesine kadar geriledi. Dolar yeni günde karışık seyrine devam ediyor.

Anlık olarak dalgalanmalar kuru 32,25 ile 32,38 aralığında hareketlendiriyor. Pivot kanalının yörüngesinde eşgümsel hareketlilik sergileyen dolar kurunda fiyatta görülecek günlük kapanış doların yönünü belirleyebilir.

Doların 4 saatlik grafiği incelendiğinde; RSİ’ın 25 seviyesinde olduğu görülüyor. Teknik anlamda RSİ’in bu seviyeden yukarı yönlü bir seyir sergilemesi büyük bir ihtimal olarak öngörülebilir.

Euro/TL tarafında da görünüm oldukça karışık Euro/TL, haftanın ilk işlem gününde karışık bir görünümde. Aynı saat diliminde 34,85 seviyesinde hareketleniyor. Euro/TL’nin de anlık hareketlere maruz kaldığı görülüyor. Euro/TL anlık olarak 34,83 ile 35,00 lira aralığında anlık olarak yükseliş ve geri çekilme yaşıyor.

Bugün üç bölgede de veri akşının olmamasına rağmen anlık hareketlenmelerin nedeni merak ediliyor. Geçtiğimiz haftayı yoğun veri gündemi ile geride bırakan döviz kurları, bugün veri gündeminin olmadığı günde sert hareketlilik sergiliyor.

Yurtiçinde geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon rakamlarındaki yükseklik dikkat çekmeye devam ediyor. Hala düşmek bilmeye enflasyon yüzde 70 seviyesine dayanmış durumda. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyona ilişkin açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren daha umut verici rakamlar görülecek” ifadelerini kullandı.

Enflasyon baz etkisine bağlı olarak bir düşüş sergileyecek. Yani uygulanan politikalarla değil. Sadece baz etkisine bağlı olarak bir miktar geri çekilme yaşanabilir. Ama fiyatlar üzerinde etkisi olmayacak. Tıp ki geçen sene olduğu gibi. Geçen senede bu sözler verildi ve enflasyon bazsal olarak düştü fiyatları etkilemedi. Yine aynı durum olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x